Zpátky ke knížkám!

Přijde Vám použitý nadpis jako rozkaz? Ano? Tak ho tak budeme brát, ale opravdu to dokáže něco změnit? Vezmou si ho rodiče malých dětí k srdci a přehodnotí svojí dosavadní výchovu ohledněhodnoty knih? Myslím, že odpověď asi každý z nás zná. Chtělo by to zázrak, aby se tak stalo. Ale vážně je to tak špatné? To si povíme na následujících řádcích.

kniha

Jako malá jsem se vždy hrozně radovala, když jsem dostala novou knížku. Těšila jsem na nové dobrodružství jako malá holka, kterou jsem také byla. Už na prvním stupni jsem měla spoustu spolužáků, který nenáviděli čtení. Nechápala jsem je. A upřímně ani teď nechápu. Ale proč dvě děti ze stejné třídy se stejnou výukou mají tak odlišný názor ohledně čtení a knih? Ano, každý jsme jiný. Ale dle mého názoru a určitě nejen mého je chyba někde jinde. Učitelé mají velký vliv, jestli nás čtení bude bavit nebo nikoliv. Ale ani oni nic nezmohou, pokud dítě samo nechce. Protože i povinné četbě se dá velmi snadno vyhnout. Záleží na rodičích. Pokud budeme dětem už od dvou let rvát do ruky pouze tablet či mobil místo leporel a dětských knížek s obrázky, tak se nemůžeme divit, že naše dítě nebude mít kladný či vůbec žádný vztah ke knihám. Proto by se měli rodiče zamyslet, zdali těch technologií není už moc. Neboť vzpomeňte si, jak Vám rodiče před spaním četli. Líbilo se Vám to? Chybí Vám to? Tak proč to odepíráte svým dětem?

knížka

Je nějaká naděje?
Hodně učitelů se u malých dětí snaží, aby opět začaly mít rády knížky. Protože ví, jak je to později důležité. Ale jak jsem již říkala, z kamene život nevykřešete. Tedy pokud dítě nemá žádnou předlohu doma, tak nikdy nebude až na výjimku milovat knihy. Existuje hodně projektů, které se snaží vrátit jak malé děti, tak i dospělé ke čtení. A musím říct, že jsou dost úspěšné dle mého názoru. Ale stále to nestačí. Chtělo by to velkou kampaň, ale o tom se nám může dlouho ještě jen zdát. Proč? Začíná „vládnout“ generace, která knížky moc neuznává. A tedy ji ani nebude zajímat nějaká kampaň a takový druhotný problém v naší společnosti, což je ovšem veliká škoda!